Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim
Geri Dön
Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası
Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası

Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı, 3 çember 2 labut aletinde tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu oldu

Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı, Ukrayna’da düzenlenen Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda ‘3 çember 2 labut’ aletinde altın madalya kazandı. Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkan Vekili Emre Bağcı, bunun şimdiye kadar ritmik cimnastikte alınan en büyük başarı olduğuna dikkat çekerken, takım kaptanı Duygu Doğan ise bu gururu Türk milletine yaşattıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Türkiye, daha önce ciddi bir başarı elde edemediği ritmik cimnastik dalında Avrupa şampiyonu oldu. Ukrayna’da düzenlenen Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda, Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı 3 çember 2 labut aletinde Avrupa şampiyonu oldu. Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkan Vekili ve aynı zamanda Türkiye’ye birinciliği getiren milli takımın içinde bulunduğu kafilenin başkanı olan Emre Bağcı ile Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı Kaptanı Duygu Doğan da İhlas Haber Ajansı'na yaptıkları özel açıklamalarla duygularını aktardı.

Emre Bağcı: “Bu çok büyük bir başarı”

Kiev’de elde edilen başarının önemine dikkat çeken Emre Bağcı, “Cimnastikçilerimiz çok büyük bir başarı elde ettiler. Ritmik cimnastikte şu ana kadar tarihimizde madalya değil aslında finale kalma başarısı bile gösterememişken, bireyselde ve grupta, sporcularımız grup müsabakalarında öncelikle finale kaldılar, sonrasında altın madalya alarak bir ilki gerçekleştirdiler" ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz olimpiyatlar”

 
 
 

Hedeflerinin çok daha büyük olduğunu da belirten Bağcı, “Bizim buradaki hedefimiz aslında ritmik cimnastik dalında grup milli takımımızla beraber olimpiyatlara gitmek. 2020 Olimpiyat oyunları hazırlıkları çerçevesinde 2017 yılında oluşturulmuş olan genç grubumuz ve 2018 yılında oluşturulan dünya şampiyonasında yarışan büyük grubumuzla beraber çıktığımız bu yolda, bu bizim en önemli müsabakalarımızdan bir tanesiydi. Sadece pandemi sürecinden kaynaklı olarak olimpiyatların ertelenmesi, olimpiyat kotası müsabakasının da bir yıl ertelenmesine sebebiyet verdi ama buradaki alınacak olan başarı bir sonraki Avrupa şampiyonasında olimpiyattaki kısa kontenjan açısından çok önemliydi. Sporcularımız burada birinci oldu. İkinci ve üçüncü sırada olan ülkeler şu anda olimpiyat kotasını almış olan ülkeler. Onları geçerek bu başarıyı elde etmeleri hem ritmik cimnastik açısından çok büyük bir başarı hem de olimpiyat açısından baktığımızda bize çok ciddi anlamda gelecek açısından umut veren bir başarı olarak değerlendirebiliriz” şeklinde konuştu.

Duygu Doğan: “Bu gururu yaşattığımız için çok mutluyuz”

Türkiye’ye şampiyonluk sevinci yaşatan Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı sporcuları Azra Akıncı, Nil Karabina, Eda Asar, Peri Berker ve takım kaptanı Duygu Doğan, mutluluklarını İHA'yla paylaştı. Takımı adına açıklama yapan Kaptan Duygu Doğan, “Biz bugün tarihimizde bir ilki gerçekleştirerek Avrupa şampiyonasında altın madalya kazandık. Bu başarımızda bizi destekleyen hocalarımız, Kamelya Dunavtska’ya ve Beril Berker’e, federasyonumuza ve Gençlik Spor Bakanlığı’mıza çok teşekkür ederiz. Bu gururu yaşattığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanımız Suat Çelen, Ukrayna'nın Kiev kentinde düzenlenen Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası'nda Grup Milli Takımımızın aldığı tarihi başarıyı şu sözlerle değerlendirdi: 

''Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımımız; kadın cimnastik tarihinin en büyük başarısını elde ederek ‘3 çember 2 labut’ aletinde Avrupa Şampiyonu oldu.
Tarihi başarımız; azmin, çalışmanın, planlamanın, mücadelenin, motivasyonun,  sürekliliğin, sabrın ve inancın zaferidir.

Bu başarıya giden yolun emekçilerini hatırlatmak isterim. Özellikle sporcu ailelerimizin duaları, emekleri... Yerli ve yabancı antrenörlerimizin ve teknik kadromuzun bitmeyen enerji ve tecrübesi... Başkan vekilimizin, asbaşkanlarımızın, yönetim kurulumuzun 365 gün mesai gözetmeden çalışması... Federasyon temsilcilerimiz ve il müdürlüklerinin cimnastik branşına ilgisi...  Federasyon çalışanlarımızın her daim gösterdikleri emekleri... Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlığımızın; Cimnastik Federasyon Başkanlığımızın faaliyetlerini her daim desteklemesi başarıya giden yolu açmıştır.

Şunu çok iyi biliyoruz, Türk genci azim ve kararlılıkla yılmadan çalışırsa başaramayacağı hiçbir güç yoktur. Camiamızın sevincine ortak olan tüm vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki hafta Mersin’de üsteleneceğimiz Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası'nda da tarih yazmaya devam etmek istiyoruz.

Son olarak inanmanın ve çalışmanın zaferini bizlere yaşatan Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina, Eda Asar, yedek sporcularımız Defne Alpaslan ve İrem Ökçün'den oluşan Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımımızı ayakta alkışlıyoruz. 

Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası'nda elde edilen bu başarıyı pandeminin ilk gününden bugüne kadar büyük emek veren sağlık çalışanlarına ve gerekli koşullar sağlandığı an tüm spor branşlarında bizlere gücünü, yeteneğini ve çalışkanlığını ispatlayan Türk kadınlarına armağan ediyoruz. Salonlarda seyircimizden uzak kalarak geçen bu zor günleri de kurallara uyarak aşacağımızı; şampiyonlukları tribünlerde sizler ile el ele, gönül gönüle kutlayacağımız günlerin yakın olduğunu görüyoruz.''

 
 
 
 

 

SON HABERLER
Ritmik Cimnastik Türkiye
Ritmik Cimnastik Türkiye Şampiyon...
Artistik ve Trampolin Cim
Artistik Cimnastik Büyük Erkekler ...
Ritmik Cimnastik Avrupa Ş
Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı, 3 &cc...
Copyright © Türkiye Cimnastik Tarihi - Sitede yer alan tüm içerikler, Türkiye Cimnastik Tarihi'ne aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Web Tasarım | Naya Bilişim